کارتن پنج لایه (قیمت کارتن 5 لایه) انواع و کاربردها

کارتن پنج لایه (قیمت کارتن 5 لایه) انواع و کاربردها

کارتن پنج لایه (قیمت کارتن 5 لایه) انواع و کاربردها 500 333 کوشا کارتن

کارتن پنج لایه

کارتن پنج لایه یکی از پرکاربردترین انواع کارتن می باشد که از استحکام بسیار مناسبی هم برخوردار است و معمولا برای بسته بندی کالاهای مختلف از آن استفاده می شود. امروزه تمام محصولات و کالاهای مختلف به بسته بندی مناسبی نیاز دارند تا هم دربرابر عوامل مختلف از آن ها محافظت شود و هم حمل و نقل راحت تری داشته باشند.

در کارخانه های کارتن سازی و ورق سازی انواع مختلفی از کارتن تولید شده و به مشتریان عرضه می شود که بتوانند برای بسته بندی یا جابجایی محصولات مورد نظر خود از آن ها استفاده کنند. کارتن ها به طور کلی به انواع 3 لایه، 5 لایه و 7 لایه تقسیم می شوند. ما در این مطلب قصد داریم انواع کارتن 5 لایه را به شما معرفی کنیم. پس در صورت تمایل تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کارتن پنج لایه (قیمت کارتن 5 لایه) انواع و کاربردها

کارتن 5 لایه چیست ؟

کارتن پنج لایه یکی از انواع کارتن است که برای بسته بندی محصولات مختلف به کار می رود. این نوع کارتن همانگونه که از نامش پیداست، از 5 لایه کاغذ مختلف تشکیل شده و به همین دلیل استحکام آن نسبت به انواع سه لایه بیشتر است.

کارتن 5 لایه کاربردهای زیادی دارد و به صورت گسترده ای از آن استفاده می شود. این نوع کارتن از ویژگی های خاصی مثل تحمل کالاهای سنگین تا 45 کیلوگرم، قابلیت ساخت در ابعاد و اندازه های مختلف، قیمت مقرون به صرفه و… برخوردار است. لازم به ذکر است که این کارتن می تواند با جنس کاغذ مورد نظر مشتری و به صورت کاملا سفارشی تولید شود.

قیمت کارتن 5 لایه

قیمت کارتن پنج لایه با توجه به نواسانات قیمت کاغذ، تعرفه ثابتی ندارد و با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. به عناون مثال می توان به فاکتورهای مهمی مثل

 • جنس کاغذ
 • ابعاد کارتن
 • تعداد سفارش
 • جنس کارتن
 • نوع چاپ

و…. اشاره کرد.

شما می توانید برای سفارش انواع مختلف کارتن سه لایه و  پنج لایه و همچنین اطلاع از قیمت کارتن، با کارشناسان فروش در کارخانه کارتن سازی کوشا کارتن تماس بگیرید.

قیمت کارتن 5 لایه - کارتن پنج لایه

استحکام کارتن پنج لایه

استحکام کارتن پنج لایه، با توجه به اینکه این نوع کارتن ها از 5 لایه مختلف تشکیل شده اند، بدیهی است که از استحکام بسیار بالایی هم برخوردار باشند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، این کارتن ها ظرفیت تحمل کالاهایی تا وزن 45 کیلوگرم را هم دارند. از طرفی دیگر، این کارتن ها از انعطاف پذیری خوبی هم برخوردارند و می توانند به راحتی به شکل قالب مورد نظر مشتری ساخته شوند. قیمت این کارتن ها هم مناسب و مقرون به صرفه است و همین ویژگی باعث افزایش استفاده از آن خواهد شد.

خط تولید کارتن ۵ لایه

خط تولید کارتن پنج لایه باید شامل دستگاه ها و تجهیزات خاصی باشد که این نوع کارتن با کیفیت مناسب و به صورت استاندارد به تولید برسد. مهمترین دستگاه در خط تولید ورق 5 لایه، دستگاه ورق سازی است.

خوشبختانه در کارتن سازی کوشا کارتن دستگاه ها و تجهیزات کاملا مدرن و پیشرفته ای وجود دارد که امکان ساخت کارتن های پنج لایه در ابعاد و قالب های گوناگون را فراهم می کنند. روزانه هزاران عدد از این کارتن در خط تولید این کارخانه ساخته می شود. بنابراین شما می توانید با خیال راحت نسبت به ثبت سفارش کارتن پنج لایه مورد نظر خود از این کارخانه اقدام نمایید.

تولید کننده کارتن پنج لایه

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، کارتن پنج لایه از سه لایه مسطح  یا لاینر و دو لایه فلوتینگ ساخته شده است. جنس هرکدام از این لایه ها باید با توجه به نیاز مشتری و کاربردی که قرار است این کارتن داشته باشد مشخص خواهد شد. مثلا اگر قرار باشد این کارتن یک جسم سنگین مثل تلویزیون را حمل کند، تولید آن با فلوتینگ E فلوت چندان هم کار هوشمندانه ای نیست.

برای ساخت و تولید کارتن های پنج لایه به دستگاه های پیشرفته ای همچون

 • دستگاه ورق سازی
 • دستگاه برش ورق
 • دستگاه دایکات
 • دستگاه لب چسب
 • دستگاه منگنه

و… نیاز است.

لازم به ذکر است هرچقدر که برای تولید کارتن پنج لایه از مواد اولیه به خصوص کاغذ باکیفیت تر و مرغوب تری استفاده شود، کیفیت نهایی کارتن ساخته شده هم بیشتر خواهد شد.

ویژگی های کارتن 5 لایه

برخی از مهم ترین ویژگی های کارتن پنج لایه عبارتند از:

 • این کارتن از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار است.
 • این کارتن تا حد زیادی دربرابر نفوذ رطوبت مقاومت می کند.
 • قابلیت تحمل اجسام سنگین را دارد.
 • امکان تولید آن با قالب و ابعاد گوناگون وجود دارد.
 • و….

ساختار کارتن پنج لایه

کارتن پنج لایه از سه لایه کاغذ مسطح و دو لایه کاغذ موج دار یا همان فلوت تشکیل شده است. ترتیب قرار گیری لایه ها به این صورت است: لایه مسطح پایینی، فلوت، لایه مسطح میانی، فلوت، لایه مسطح بالایی. به کاغذ های مسطح لاینر گفته میشود.

جنس کاغذ به کار رفته برای ساخت این لایه ها و همچنین نوع فلوت می تواند متفاوت باشد و کاملا بستگی به نیاز مشتری و کاربرد مورد انتظار از کارتن دارد.

ویژگی ها و ساختار کارتن 5 لایه

کاربرد های کارتن ۵ لایه

کارتن های 5 لایه برای کاربردها و مصارف فراوانی مورد استفاده قرار می گیرند. این کارتن ها در انواع و اندازه های گوناگون تولید می شوند و برای بسته بندی اکثر محصولات قابل استفاده هستند. از جمله مهم ترین کاربرد های این نوع کارتن ها عبارتند از :

 • کارتن بسته بندی وسایل شکستنی و حساس
 • کارتن تخم مرغ صادراتی
 • کارتن میوه صادراتی
 • کارتن تلویزیون
 • کارتن یخچال
 • بسته بندی صنایع آرایشی و بهداشتی
 • صنایع دارویی
 • کارتن لوازم خانگی

و… می باشد.

انواع کارتن 5 لایه

کارتن های پنج لایه از نظر نوع فلوت به انواع مختلفی تقسیم می شوند. فلوت به همان کاغذهای موج داری گفته می شود که در کارتن سازی مورد استفاده قرار می گیرند. وجود این کاغذها باعث افزایش استحکام و مقاومت کارتن می شود. در واقع علت اینکه استحکام کارتن های 5 لایه از انواع 3 لایه بیشتر است، وجود یک لایه فلوت اضافی تر در کارتن های 5 لایه می باشد. از جمله انواع کارتن 5 لا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارتن با کاغذ سفید خارجی
 • کارتن با کاغذ سفید ایرانی
 • کارتن با کاغذ کرافت
 • کارتن یا انواع فلوت

انواع فلوت ها به کار رفته در تولید کارتن 5 لایه

A فلوت:

در این نوع فلوت، هر متر کاغذ شامل 105 الی 125 کنگره است که ارتفاع آن ها هم چیزی بین 4.5 تا 4.7 میلی متر می باشد.

B فلوت:

در این نوع فلوت، حدود 150 الی 185 کنگره یا موج در هر متر کاغذ به چشم می خورد که ارتفاع آن ها چیزی بین 2.1 تا 2.9 میلی متر است.

C فلوت:

در این نوع فلوت، تعداد کنگره های موجود در هر متر کاغذ چیزی بین 290 الی 320 می باشد و هرکدام از ان ها حدود 3.5 تا 3.7 میلی متر ارتفاع دارند.

E فلوت:

در این نوع فلوت، حدود 290 تا 320 کنگره در هر متر کاغذ وجود دارد و ارتفاع هر کدام از آن ها  بین 1 تا 1.2 میلی متر است. این نوع فلوت نازک ترین نوع فلوت بوده و ضخامت آن از تمام انواع دیگر کمتر است.

نکته: هرکدام از این نوع فلوت ها قابلیت استفاده در کارتن پنج لایه را دارند. حتی ممکن است برای ساخت این نوع کارتن از این فلوت ها به صورت ترکیبی استفاده شود.

تولید کننده کارتن پنج لایه

چاپ کارتن 5 لایه

با توجه به اینکه این کارتن ها بسیار مقاوم و محکم بوده و قابلیت تحمل کالاهایی با وزن سنگین را دارند، بیشترین کاربرد آن ها برای جابجایی و یا نگهداری اجسام می باشد. ویژگی ضد رطوبت بودن هم ثابت می کند که این کارتن ها می توانند به خوبی از محصولات مختلف محافظت کنند.

به همین دلیل در اکثر مواقع از چاپ تک رنگ و ساده برای چاپ برند مورد نظر و نام محصول روی کارتن استفاده می شود. البته در بعضی مواقع برای تولید کارتن لمینتی از ورق 5 لایه استفاده میشود.

تست کنترل کیفیت کارتن 5 لایه

بعد از تولید کارتن پنج لایه، باید آن ها را تست کرد تا میزان مقاومت و ظرفیت تحمل بار آن ها مشخص شود. تست رطوبت و تست فشار دو تست اصلی برای سنجش کیفیت کارتن 5 لا هستند. در واقع تست این جعبه ها یکی از مهم ترین مراحل ساخت آن ها می باشد و حتما باید قبل از عرضه کارتن به بازار انجام شود.

برای انجام این تست باید کارتن را بین دو صفحه مخصوص قرار داد و به آن فشار وارد کرد. سپس میزان این فشار تا زمانی که لبه های کارتن به هم برسند را اندازه گیری می کنند. به این ترتیب میزان تحمل کارتن در برابر فشار مشخص خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز: 4.8 / 5. تعداد رای: 27

1 دیدگاه

Call Now Buttonواحد فروش