چاپ سیلک چیست ؟ همه چیز درباره چاپ سیلک

چاپ سیلک چیست ؟ همه چیز درباره چاپ سیلک

چاپ سیلک چیست ؟ همه چیز درباره چاپ سیلک 600 400 کوشا کارتن

چاپ سیلک یک روش چاپ صنعتی است که در آن با استفاده از پارچه توری فرایند چاپ تصویر را انجام می دهند. در واقع در این روش، پارچه توری نقش شابلون یا کلیشه را خواهد داشت. چاپ سیلک کاربردهای مختلفی دارد و با استفاده از آن می توان تصاویر را روی پارچه، سطوح فلزی، سرامیک، چینی و… چاپ کرد. همچنین این روش در صنعت کارتن سازی هم بسیار پرکاربرد است. در ادامه به معرفی این روش خواهیم پرداخت.

چاپ سیلک چیست ؟ همه چیز درباره چاپ سیلک

تاریخچه

چاپ سیلک از تاریخچه ای چند هزار ساله برخوردار است و پیدایش آن به کشور ژاپن بر می گردد. این نوع چاپ اولین بار در سال ۱۹۰۷ توسط شخصی به نام سمیولئل سیمون اختراع شد. فرایند چاپ سیلک بسیار پیشرفته بوده و معمولا در موارد تبلیغاتی به کار برده می شود. این روش کاربردهای زیادی دارد و به همین دلیل در صنعت چاپ بسیار مورد توجه می باشد.

رنگ مخصوص چاپ سیلک

برای چاپ سیلک از رنگ های مختلفی استفاده می شود که تمام ان ها بر پایه آب و روغن ساخته شده اند. توجه داشته باشید که نوع رنگ مورد استفاده بر اساس سطحی که قرار است چاپ روی آن اجرا شود تعیین خواهد شد. هر کدام از انواع مختلف رنگ هم از حلال مخصوص خود برخوردارند. به عنوان مثال رنگ های pp باید با ریتارد حل شوند.

لازم به ذکر است رنگ های مختلف با پنج رنگ اصلی مشکی، سفید، قرمز، زرد و آبی قابل تهیه نیستند و نیازی به خرید تمام رنگ ها نیست.

چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک یکی از جدیدترین روش های چاپ می باشد که در آن، یک تور ابریشم را روی قالب قرار داده و رنگ های مختلف را روی این تور پیاده می کنند. در واقع تصویر مورد نظر روی توری ایجاد می شود و بخش هایی از توری که مورد استفاده قرار نگرفته با ماده خاصی به نام امولوسیون پوشانده می شود. یعنی توری در این حالت نقش یک شابلون را پیدا خواهد کرد.

در نهایت باید این شابلون به دست امده را روی سطح مورد نظر قرار داده و غلطک هایی را از روی ان عبور دهند. به این ترتیب طرح روی توری به سطح مورد نظر منتقل شده و چاپ انجام خواهد شد.

مراحل چاپ سیلک چیست؟

مراحل چاپ سیلک چیست؟

مراحل چاپ سیلک باید به صورت دقیق و با رعایت نکات لازم انجام شود تا در نهایت کیفیت تصویر قابل قبول باشد. این مراحل شامل اقدامات قبل، بعد و هنگام چاپ می باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

فرایندهای پیش از چاپ سیلک

اولین مرحله برای اجرای چاپ سیلک، تهیه یک توری مناسب با سوراخ های ریز می باشد. هر چفدر سوراخ ها ریزتر بوده و تعداد آن ها بیشتر باشد، کیفیت تصویر هم افزایش خواهد یافت. توری هایی که برای این نوع چاپ استفاده می شوند معمولا از جنس ابریشم یا پلی استر هستند که با یک قاب از جنس چوب یا فلز محصور شده اند. سپس باید رنگ های مورد نظر به همراه حلال آن ها را تهیه کرد.

هنگام چاپ سیلک

اجرای چاپ سیلک هم به صورت دستی و هم با دستگاه های مختلف صنعتی انجام می شود که هر دو روش در بخش های بعدی مقاله معرفی خواهند شد. کیفیت این چاپ در شرکت های بزرگی که به ماشین الات و دستگاه های پیشرفته مجهز باشند بسیار بیشتر است.

اقدامات پس از چاپ سیلک

بعد از اینکه چاپ سیلک روی سطح مورد نظر انجام شد، باید رنگ ها به درستی خشک شوند تا کیفیت چاپ پایین نیاید. در گذشته برای خشک کردن چاپ سیلک، سطح مورد نظر را در هوای آزاد قرار می دادند. اما امروزه روش های مدرن ترین جایگزین این کار شده و سطوح مختلف در مدت زمان کوتاهی به طور کامل خشک خواهند شد.

انواع روش های انجام چاپ سیلک

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، چاپ سیلک به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود. در چاپ دستی، کاربر باید تمام مراحل چاپ مثل ترکیب رنگ ها، طراحی و پیاده سازی تصویر، انتقال تصویر روی سطح مورد نظر و… را به صورت دستی انجام دهد. اما در چاپ به روش ماشینی، از دستگاه های خاصی برای انجام این کار استفاده می شود و اپراتور دستگاه فقط باید به فرایند انجام کار دستگاه دقت داشته باشد.

انواع دستگاه چاپ سیلک

انواع دستگاه چاپ سیلک

دستگاه های چاپ سیلک تنوع زیادی دارند و هر کدام با توجه به میزان سختی سطوح مورد نظر، ابعاد ان ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. اما به طور کلی می توان آن ها را در دو دسته قرار داد:

  1. دستگاه های مدور یا گرد زن
  2. دستگاه های مسطح یا تخت

این دو دسته همانطور که از نام آن ها پیداست، فقط از نظر نحوه حرکت و جایگذاری جنس با هم فرق می کنند. شرکتی که بخواهد چاپ سیلک روی سطوح مورد نظر را به مشتریان خود ارائه دهد؛ حتما باید از تمام این این دستگاه ها و تجهیزات برخوردار باشد. بدیهی است که تمام شرکت ها چنین امکاناتی ندارند. به همین دلیل اگر به دنبال یک چاپ با کیفیت هستید، حتما باید شرکتی را انتخاب کنید که از تجهیزات کاملی برخوردار باشد.

کاربردهای چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک در اکثر صنایع مختلف کاربرد دارد. از این نوع چاپ می توان در کارتن سازی، چاپ روی پارچه، چاپ روی ظروف یکبار مصرف، قطعات الکترونیکی، اسباب بازی ها، پلاک ها و تابلوهای خیابانی و… استفاد کرد. اما اصلی ترین کابرد این نوع چاپ در زمینه های تبلیغاتی است.

کیفیت چاپ سیلک

در این نوع چاپ، رنگ ها را به طور مستقیم به سطح کار مورد نظر می پاشند. به همین دلیل کیفیت چاپ سیلک بسیار بالاست. در واقع علت محبوبیت و پرطرفدار بودن چاپ سیلک هم همین موضوع می باشد.

مزایا و فواید چاپ سیلک

چاپ سیلک مزایا و فواید بی شماری دارد اما مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • سهولت در اجرا
  • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
  • امکان اجرا روی تمام سطوح مختلف مثل کارتن، مقوا، چوب، نایلون، چرم، پارچه، فلز و…

معایب چاپ سیلک

این نوع چاپ مانند هر چاپ دیگری علاوه بر مزایای فراوان، از نقاط ضعفی هم برخوردار است که عبارتند از:

  • سرعت چاپ در این روش پایین است
  • ترکیب رنگ در این روش نسبتا محدودیت دارد.

البته با توجه به کیفیت این نوع چاپ می توان گفت این معایب بسیار ناچیز هستند و چندان هم به چشم نمی آیند.

استفاده از چاپ سیلک در کارتن سازی

یکی از رایج ترین روش های چاپی که در صنعت کارتن سازی و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، چاپ سیلک می باشد. این نوع چاپ بر خلاف انواع دیگر هیچ محدودیت تیراژی ندارد و از نظر قیمت کارتن هم به صرفه تر است.

البته همانطور که گفتیم برای اجرای چاپ سیلک به تجهیزات خاصی نیاز است که همه کارخانه های کارتن سازی از آن ها برخوردار نیستند. یکی از بهترین و معتبرترین کارخانه هایی که این نوع چاپ را ارائه می دهد، کارتن سازی کوشا کارتن می باشد.

شرکت کارتن سازی کوشا کارتن صبا تجهیزات پیشرفته ای دارد و چاپ سیلک روی کارتن و مقوا را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. به همین دلیل شما می توانید با خیال راحت به این شرکت اعتماد کنید از کیفیت کار ان مطمئن باشید.

هزینه چاپ سیلک چگونه است؟

هزینه چاپ سیلک با توجه به نوع سطح مورد نظر، تعداد تیراژ، کیفیت و دقت کار، میزان سختی طرح مورد نظر، دستی یا ماشینی بودن چاپ و… تعیین خواهد شد. اما به طور کلی می توان گفت این نوع چاپ نسبت به انواع دیگر مناسب تر و مقرون به صرفه تر است.

برای اطلاع دقیق از قیمت چاپ سیلک با توجه به نوع کاربرد مورد نظر خود، می توانید با کارشناسان و مشاورین متخصص کارخانه کارتن سازی کوشاکارتن تماس بگیرید.


کوشا کارتن صبا تولید کننده انواع ورق کارتن، کارتن سه لایه، کارتن پنج لایه، کارتن میوه، کارتن لمینتی، کارتن دایکاتی آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی میباشد.

به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز: 5 / 5. تعداد رای: 16

"*" indicates required fields

نام
واحد فروش